17.11.09

Anioł Stróż | Guardian Angel
Jak zapewne wiecie, poza sztrikowaniem, pieczeniem i obijaniem się, spędzam mój czas nad pracą doktorską. Tematem pracy jest Bractwo Prerafaelitów, a to znaczy, że muszę się siłą zmuszać do tego, żeby zamiast podziwiać ich obrazy i wiersze spojrzeć na nie krytycznie.

As you probably know, apart from knitting, baking and whiling my time away, I’m also working on my PhD. The PhD will be about the Pre-Raphaelite Brotherhood which means I have to force myself away from admiring the paintings and poems into seeing them in a critical light.
Mam nieodparte wrażenie, że gdybym podczas czytania albo pisania miała na sobie ten sweterek, to czuwałby nade mną nie tylko William Morris, ale nawet Dante Gabriel Rossetti i pozostali Bracia.

I just can’t help thinking that if I wore this cardigan while I’m reading or writing, not only William Morris, but Dante Gabriel Rossetti and all the other Brothers would watch over me.Oba zdjęcia stąd.

Both photos are from here.


4 komentarze:

CU@5 pisze...

To nic tylko zacząć w wolnej chwili!
Nie ma to jak pozytywne wzmocnienie:)

Anonimowy pisze...

Witaj!
od jakiegoś czasu śledzę między innymi Twój blog. I akurat tak się składa, że mam referat o Prerafaelitach na wykład z XIX wieku [no...miałam - ale mniejsza z tym]. Jedną z reprodukcji, jaką szukałam, był obraz Rossettiego "Bezlitosna Pani" (taki tytuł ma w swoim artykule Konopacki). Szkopuł w tym, że nie mogłam go znaleźć pod tym tytułem, a jedyne co wyszło, to opis tego obrazu [co ciekawe, po angielsku tytuł brzmi, jeśli to ten obraz, "Love of God, Love Of Man"]. Jeśli byś miała jego reprodukcję, byłabym wdzięczna, gdybyś przesłała na adres cichoniek at wp kropka pl . Pozdrawiam i powodzenia z pracą doktorską!
Joasia

Dajda pisze...

Joasiu!

Po pierwsze, witam na blogu i dziękuję za komentarz. :)

A po drugie dziękuję za zagadnienie badawcze! "Bezlitosna Pani" to może byc "La belle dame sans merci", popularny prerafaelicki motyw zaczęrpnięty chyba z Keatsa. Ale nie słyszałam, żeby Rossetti też namalował taki obraz - Wikipedia ma reprodukcję czegoś, co wygląda bardziej na szkic niż na gotowe dzieło. Krótko mówiąc, reprodukcji nie mam i nawet nic nie wiem o takim obrazie, więc niestety nic Ci nie pomogę, ale bardzo mnie to zaintrygowało - a w jakim kontekście artykuł wymienia ten obraz?

Anonimowy pisze...

Obraz Konopacki omawia w kontekście wyboru rodzaju piękna kobiecego - duchowego "Soul Beauty" i cielesnego "Body Beauty". Poprzedzając omówienie tego obrazu, autor artykułu omawia m.in. "Lady Lillith" i "Sybillę Palmiferę".

Jeśli chodzi o szkic, to raczej nie ten - na obrazie przedstawiono mężczyznę między dwiema damami, jedną lubieżnie patrzącą na niego, i drugą, będącą właśnie uosobieniem "Soul "Beauty"

W tej chwili doczytałam jeszcze raz ten fragment artykułu - tenże obraz to podobno wczesna praca Rossettiego, obecnie[?] w rękach prywatnych. Może to powód braku jego reprodukcji w sieci?

Sam artykuł omawia wybrane aspekty ikonografii Prerafaelitów, jak właśnie kobieta, religia i duchowość. Jest całkiem ciekawy, pochodzi on ze zbioru "Tematy, tradycje i teorie w sztuce doby romantyzmu".

generated by sloganizer.net